Sedmá zlatá mince České mincovny z cyklu Obrněná technika připomíná americký tank M3 Stuart, který sloužil za druhé světové války.
Po vypuknutí druhé světové války byla v USA zahájena rozsáhlá modernizace armády. Z řady bojových vozidel vyvinutých ve 30. letech vzešel lehký tank M3 Stuart, který se na čas stal nejdůležitějším obrněncem v americké výzbroji. Sériová výroba stroje, který byl oproti svým předchůdcům mnohem robustnější, začala v březnu roku 1941, přičemž konstrukce reflektovala válečné zkušenosti Evropanů z let 1939 a 1940. Jakmile to výrobní kapacity umožnily, dodávky tanků Stuart obdrželi také Britové, kteří je obratem nasadili proti Rommelovým jednotkám v severní Africe. I když měli britští tankisté výhrady – stěžovali si například na nedostatečně silný kanon –, hbitý tank si oblíbili a začali mu říkat Honey neboli drahoušek. Stuart věrně sloužil i samotným Američanům. Díky svým malým rozměrům se osvědčil zejména v džunglích Pacifiku, ale dostal se i do Číny, SSSR a Jugoslávie. Tank byl průběžně modernizován – nýtovaná konstrukce byla nahrazena litou a svařovanou; boční kulometné střílny byly odstraněny, aby uvolnily místo pro větší zásobu munice a paliva –, ale v roce 1943 byl označen za zastaralý. Vedle nástupce s označením M5, který byl vrcholem vývojové řady amerických lehkých tanků, začal být nahrazován víceúčelovým středním tankem M4 Sherman…
Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení amerického tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis M3 Stuart a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.