Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu

Listopad 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu
Zlatá mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu

Pátým ze sedmi divů starověkého světa je mauzoleum v Halikarnassu. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce.

 Malá Asie – úzký pruh pobřeží, který je zbrázděný nesčíslnými zálivy – představuje skutečnou pokladnici historických civilizací. Dávno před naším letopočtem zde v dechberoucích městech kvetly vyspělé kultury. Zatímco nejsevernější řeckou kolonií byla bájná Trója, na samém jihu se rozkládala metropole Halikarnassos, která proslula jako domov jednoho ze sedmi divů světa. Městu vládl pyšný král Mausólos II., který si nadevše přál, aby se na něj vzpomínalo na věky věků. Rozhodl se proto, že pro sebe nechá vybudovat majestátní hrobku, která měla konkurovat i samotným egyptským pyramidám. Monument se podobal klasickým řeckým chrámům s nosnými sloupy, ale byl postaven na mohutném podstavci, a tak se tyčil až do výšky pětačtyřiceti metrů. Střecha měla podobu stupňovité pyramidy, která byla korunována gigantickým sousoším, jež představovalo Mausóla a jeho ženu Artemísii, jak jedou ve voze taženém koňským čtyřspřežím. Král se bohužel dokončení stavby nedožil. Poté, co zemřel, na dostavění pomníku dohlédla královna, která svého muže milovala nadevšechno na světě. Stavba, které se začalo říkat Mausoleum – čili „patřící Mausólovi“ –, byla natolik velkolepá, že se toto pojmenování vžilo jako obecné označení pro jakoukoliv velkou hrobku. Mausólovo přání se splnilo – jeho jméno bude žít navěky…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu mauzolea v Halikarnassu doplněnou anglickým opisem MAUSOLEUM AT HALICARNASSUS. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Náklad čítá pouhých 200 kusů uncových mincí.



Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 50 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
63.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_50_NZD_Au_Mauzoleum_v_Halikarnassu_proof_etue_1
2022_50_NZD_Au_Mauzoleum_v_Halikarnassu_proof_etue_2
2022_50_NZD_Au_Mauzoleum_v_Halikarnassu_proof_etue_3