Zlatá čtvrtuncová mince Polárníci - Dobytí severního pólu

Únor 2021 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince Polárníci - Dobytí severního pólu
Zlatá čtvrtuncová mince Polárníci - Dobytí severního pólu

Dobytí severního pólu se v průběhu 20. století stalo posedlostí pro celou řadu objevitelů. Jejich dobrodružství připomíná první zlatá mince České mincovny z minisérie s názvem Polárníci.

Dodání je cca do 7 dnů od objednání.

Jako první člověk, který dosáhl severního pólu, byl oslavován Američan Frederick Cook. Jeho tvrzení o úspěšné arktické cestě, která měla vyvrcholit 21. dubna 1908, se však rychle ukázalo jako lživé, o což se postaral Robert Peary – zpočátku Cookův kolega, později nesmiřitelný rival. Právě on byl pak po většinu 20. století považován za skutečného pokořitele severního pólu. Vysněného cíle měl dosáhnout 6. dubna 1909, ale i tento čin je dnes na základě četných důkazů věrohodně zpochybňován… Technický pokrok umožnil dosažení severního pólu vzdušnou cestou a prvním, kdo nad ním měl přeletět letadlem, se 9. května 1926 stal Američan Richard Byrd. Také jeho tvrzení bylo rychle vyvráceno a prvním vzdušným dopravním prostředkem, který prokazatelně dosáhl severního pólu, se 12. května 1926 stala vzducholoď Norge. Na palubě nesla italského konstruktéra Umberta Nobileho, amerického dobrodruha Lincolna Ellswortha a norského polárníka Roalda Amundsena, který roku 1911 dobyl jižní pól. Protože se severní pól nachází na plovoucím ledovci, lze ho dosáhnout i pod vodou a toto prvenství si 3. srpna 1958 připsala posádka americké ponorky Nautilus. Prvními lidmi, kteří prokazatelně dosáhli severního pólu pozemní cestou, se pak 19. dubna 1968 stali členové výpravy Američana Ralpha Plaisteda, kterým namísto tažných psů sloužily sněžné skútry. Způsoby jak dosáhnout severní točny nebyly ani tehdy vyčerpány a dne 17. srpna 1977 se prvním hladinovým plavidlem, které si prorazilo cestu k severnímu pólu skrz pevný led, stal sovětský ledoborec Arktika.

Tyto dobyvatele – od pěšího polárníka přes vzducholoď po atomový ledoborec – připomíná reverzní strana mince, která je dílem medailéra Luboše Charváta. V bohatém reliéfu nechybí ani arktický ledovec a lední medvěd. Kompozici reverzu dotváří směrová růžice a nápis DOBÝVÁNÍ SEVERNÍHO PÓLU. Averzní strana nese kormidelní kolo coby symbol objevných cest. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, předkládají na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.

Mince je uložena do speciálního balení, jehož součástí je výpravná brožura plná dobových fotografií a zajímavostí o dobyvatelích severního pólu.



Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g, nominál: 10 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
17.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2021_10_NZD_Au_Dobyti_Severniho_polu_proof_obal_1
2021_10_NZD_Au_Dobyti_Severniho_polu_proof_obal_2
2021_10_NZD_Au_Dobyti_Severniho_polu_proof_obal_3
2021_10_NZD_Au_Dobyti_Severniho_polu_proof_obal_4