Na čtvrté stříbrné minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje německý tank PzKpfw VI Tiger, který sloužil za druhé světové války.
Těžký průlomový tank Panzerkampfwagen VI Tiger disponoval znatelně lepším pancéřováním a silnější výzbrojí než jeho britské a americké protějšky. Stal se také postrachem sovětských tankistů, jejichž stroje do té doby neměly konkurenci. Německý obrněnec byl totiž osazen obávaným kanonem ráže 88 milimetrů, který vycházel z protiletadlového děla a který dokázal prorazit čelní pancíř sovětských těžkých tanků i na vzdálenost půldruhého kilometru. Převaha Tigerů byla natolik markantní, že zkušená německá osádka dokázala při jediném střetnutí vyřadit tucty nepřátelských obrněnců, přežít a svůj úspěch opakovat. Není divu, že pouhá zmínka o přítomnosti Tigerů na bojišti budila v nepřátelích Třetí říše hrůzu. Německá obrněná monstra však nebyla neporazitelná. Enormní velikost, konstrukční složitost, ohromná spotřeba paliva, nízká pohyblivost, zranitelnost při útoku zezadu i výše pořizovacích nákladů – to vše způsobilo, že Tiger byl v boji vždy jen příležitostným hráčem. Poslední bojeschopné kusy se účastnily bitvy o Berlín na samém konci války v roce 1945, ale ještě dlouho poté zůstávaly ukázkovým příkladem kvalit těžkých tanků.
Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, předkládá dvě vyobrazení německého tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis PzKpfw VI Tiger a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydání 2022.
Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue
Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 1 NZD
Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká