Sedmnáctá stříbrná medaile České mincovny o hmotnosti jednoho kilogramu, která vychází v rámci cyklu věnovaného našim statutárním městům, představuje Děčín.
Děčín leží na řece Labi, která ho rozděluje na dvě poloviny a propůjčuje mu mimořádný význam. Počátky zdejšího osídlení jsou spojeny s labským brodem, kterým procházela důležitá obchodní stezka. O správu a obranu strategického místa se v 10. století staralo přemyslovské hradiště, které vyrostlo na skále nad soutokem Labe a Ploučnice. Ve 13. století dřevěnou pevnost nahradil kamenný gotický hrad, v jehož podhradí král Přemysl Otakar II. založil královské město Děčín. V 16. století se pak hrad proměnil v renesanční zámek. Po celou tu dobu čerpal Děčín své bohatství z řeky. Přístaviště, loděnice a přívozy, říční doprava, labský obchod a rybolov – to vše plnilo městskou pokladnici. I dnes je nejníže položené české město klíčovou dopravní křižovatkou – nachází se zde náš nejvýznamnější říční přístav, uzel železničních tratí a křižovatka několika silničních tahů. Děčín však oplývá také četnými krásami – vždyť je centrem Národního parku České Švýcarsko!
Averzní straně medaile, jež je dílem medailérky Štěpánky Doležalové, vévodí děčínský zámek, který sloužil jako luxusní panské sídlo i obranná zemská pevnost. Kompozici averzu dotváří detailní letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.
Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové ražby, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.
Autor: Štěpánka Doležalová / Ladislav Vraný
Razila: Česká mincovna a.s.
Průměr: 90 mm, váha: 1000 g
Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká s číslováním