První tanky – bojové stroje, ve kterých se snoubila nevídaná schopnost obrany a útoku – se objevily na bojištích první světové války. Skutečně dominantní silou, která ovládala bitevní pole a rozhodovala o vítězství či prohře, se však staly až za druhé světové války. Jednotlivé velmoci tehdy hledaly svou vlastní cestu – každá měla jinou představu o konstrukci a nasazení obrněné techniky, a tak vznikalo nepřeberné množství smrtících strojů…
Poslední kus skladem za emisní cenu!
Ty nejznámější tanky bojující na všech frontách druhé světové války představuje sada čtyř zlatých mincí:
- Mk VIII Cromwell – Těžký křižníkový tank dal britským tankistům možnost být rovnocennými soupeři Němců. Svým pancéřováním a palebnou silou se mohl měřit se středními tanky, ale zároveň zůstal hbitý. Byl dokonce nejrychlejším britským tankem válečných let.
- T-34/76 – Když Třetí říše zaútočila na Sovětský svaz, setkání se středními tanky, jejichž existence byla držena v tajnosti, Němce zaskočilo. Rychlému a snadno ovladatelnému stroji zajišťoval šikmo skloněný pancíř dvojnásobnou míru ochrany vzhledem k použité tloušťce ocelových plátů.
- M4 Sherman – Nejdůležitější tank americké armády disponoval vyváženou kombinací mobility, pancéřové ochrany a palebné síly. Představoval vynikající platformu, na jejímž základu vznikala řada účelových verzí – ženijní tanky, raketomety či nosiče odminovacích souprav.
- PzKpfw VI Tiger – Zkušená osádka těžkého průlomového tanku s obávaným kanonem dokázala při jediném střetnutí vyřadit tucty nepřátelských obrněnců, přežít a svůj úspěch opakovat. Není divu, že pouhá zmínka o přítomnosti těchto strojů na bojišti budila u nepřátel Třetí říše hrůzu.
Zatímco první dvě mince v sadě jsou dílem medailéra Luboše Charváta, další dvě vytvořil MgA. Martin Dašek. Reverzní strana každé mince předkládá dvě vyobrazení daného tanku – tříčtvrteční pohled a boční siluetu. Kompozici reverzů vždy dotváří název tanku a detail příslušného tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mincí, která je společná celé tankistické sadě. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.
Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů kompletních sad. Nedílnou součástí každé sady je plechová etue.
Autor: Luboš Charvát, MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue
Průměr: 4x 28 mm, hmotnost: 4x 15.56 g, nominál: 4x 25 NZD
Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká