Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu 10 ks

Listopad 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu 10 ks
Zlatá 1/10 Oz mince Sedm divů starověkého světa - Mauzoleum v Halikarnassu 10 ks

Pátá emise z cyklu České mincovny, který je věnovaný sedmi divům starověkého světa, připomíná mauzoleum v Halikarnassu. Tento speciální produkt ocení především investoři. Celé balení obsahuje jednu trojskou unci zlata, ovšem rozdělenou do podoby deseti identických mincí. V momentě, kdy chcete zpeněžit jenom část své investice, můžete balení rozlámat a prodat po kouscích…

Král Mausólos II., který vládl městu jménem Halikarnassos, chtěl, aby na něj lidé vzpomínali navěky. Na sklonku života se proto rozhodl, že pro sebe nechá vybudovat hrobku, která nebude mít obdoby na celém světě. Stavba se skládala ze tří částí – na mohutné základně, ve které se nacházela dvorana s královským sarkofágem, stál řecký chrám se sloupy, které nesly stupňovitou pyramidu. Po dobu více než deseti let na stavbě pracovaly tisíce mužů – obyčejných dělníků i předních umělců – často bez nároku na honorář, protože si byli jistí, že se jejich dílo zapíše do historie. Bohaté sochařské výzdobě, která vyobrazovala lvy, Amazonky i členy královské rodiny, vévodila majestátní kvadriga. Toto sousoší, které představovalo vůz tažený čtyřspřežím, jehož otěže držel Mausólos se svou milovanou ženou Artemísií, stálo na samém vrcholu pětačtyřicet metrů vysoké stavby. Král se dokončení svého pomníku nedožil, ale jeho sen se splnil. Stavba, které se začalo říkat Mausoleum – čili „patřící Mausólovi“ –, se stala jedním ze sedmi divů světa a její jméno se vžilo jako obecné označení pro jakoukoliv velkou hrobku. Údiv budila více než tisíc let, ale ve 12. století našeho letopočtu ji pobořilo zemětřesení. Zkázu pak dokonali křesťanští křižáci, kteří si z kamenů Mausolea postavili hrad na obranu proti Turkům…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., předkládá domnělou podobu mauzolea v Halikarnassu doplněnou anglickým opisem MAUSOLEUM AT HALICARNASSUS. Averzní strana, která je společná celému cyklu, pak předkládá všech sedm divů světa – egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2022.

Deset identických mincí je zataveno do speciálního balení. To je perforováno, aby v případě potřeby mohlo být pohodlně rozděleno na deset částí.

Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.



Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 10x 16 mm, hmotnost: 10x 3.11 g, nominál: 10x 5 NZD

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
63.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2022_10x5_NZD_Au_Mauzoleum_v_Halikarnassu_proof_1
2022_10x5_NZD_Au_Mauzoleum_v_Halikarnassu_proof_2