Zlatá čtvrtuncová mince Objevení Ameriky - Leif Eriksson

Únor 2022 - Pamětní mince ČM - Zlatá čtvrtuncová mince Objevení Ameriky - Leif Eriksson
Zlatá čtvrtuncová mince Objevení Ameriky - Leif Eriksson

První zlatá mince České mincovny z minisérie s názvem Objevení Ameriky připomíná dobrodružství vikingského mořeplavce Leifa Erikssona.

Dodání je v první polovině března 2022.

Legendární vikingové nebyli jen divokými nájezdníky, kteří nelítostně drancovali Evropu, ale také zkušenými mořeplavci, kteří ovládali divoký živel natolik, že se odvážili vydat neprozkoumaným západním směrem. V 8. století osidlovali menší souostroví – Hebridy, Orkneje a Shetlandy –, v 9. století si podmanili Island a v 10. století se vydali ještě dál. Seveřané tehdy potvrdili svou násilnou povahu, protože éru jejich převratných objevů odstartovala vražda. Muž jménem Thorvald byl pro úmyslné zabití vyhnán z Norska a usadil se na Islandu, kde založil rodinu. Jablko nepadlo daleko od stromu – jeho syn Erik Thorvaldsson, řečený Rudý, se dopustil hned dvojnásobné vraždy. Z tohoto těžkého hříchu se mohl vykoupit tříletým vyhnanstvím, jenže kam odejít z poslední výspy vikingského světa? Erik si vzpomněl na vyprávění námořníka, který poté, co ho bouře zahnala daleko od břehů Islandu, spatřil obrysy cizí země. Coby psanec neměl na vybranou, a tak se vydal do neznáma. Po 700 kilometrů dlouhé plavbě na západ skutečně objevil nový ostrov – dnešní Grónsko, kde tehdy panovalo příjemné mírné klima. Erika do exilu doprovázeli tři synové. Otcova objevná plavba na ně udělala obrovský dojem, a tak se rozhodli jít v jeho šlépějích. Druhorozeného Leifa Erikssona zaujalo vyprávění obchodníka, který popisoval, jak se plavil do Grónska a jak ho bouře odnesla na jihozápad, kde zahlédl neprozkoumané pobřeží. Neohrožený Leif, který byl doma spíše na moři než na souši, neváhal, koupil loď a okolo roku 1000 se vydal na 400 kilometrů dlouhou plavbu vstříc dobrodružství. Na jejím konci se stal prvním Evropanem, který stanul na americké půdě. Vikingy překvapilo bohatství místní přírody s dostatkem lovné zvěře, půdy k obdělávání a pastvy pro dobytek. Založili zde osadu, podnikli řadu dalších výprav, střetli se s Indiány, ale jejich neuvěřitelný objev nového světa upadl v zapomnění…

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Mgr. Petra Horáka, předkládá portrét Leifa Erikssona z profilu. Mincovní plochu vyplňují vlny, na kterých se kolébají dva vikingské drakkary. Vlny, které obklopují Severní a Jižní Ameriku, najdete také na averzní straně, jež je společná celému cyklu objevitelských mincí. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2022.

Součástí balení je výpravná brožura, která slovem a obrazem přibližuje cestu vikingů do Ameriky.



Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g, nominál: 10 NZD

Emise: únor 2022


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
17.790 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2022_10_NZD_Au_Objeveni_Ameriky_Leif_Eriksson_proof_obal_1
2022_10_NZD_Au_Objeveni_Ameriky_Leif_Eriksson_proof_obal_2
2022_10_NZD_Au_Objeveni_Ameriky_Leif_Eriksson_proof_obal_3