V roce 2021 si připomínáme 100. výročí úmrtí Jana Janského – světoznámého českého lékaře a vědce. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.
Jan Janský jako psychiatr a neurolog zastával názor, že psychické nemoci mají tělesné příčiny, které hledal v krvi svých pacientů. V průběhu několikaletého výzkumu sice dospěl k poznání, že vztah mezi krví a duševním zdravím neexistuje, ale všiml si, že podle určitých rozdílů ve vlastnostech krvinek lze lidskou krev rozdělit do čtyř skupin. Své závěry zveřejnil v roce 1907 a dále se jim nevěnoval. Bohužel netušil, o jak převratný objev šlo. Tehdy při transfuzi umíraly tři čtvrtiny pacientů, které zabíjelo srážení krve od nevhodného dárce. Pokud by lékař dokázal určit, jaký druh krve mají dostat, mohlo to zachránit nespočet životů… Jan Janský naštěstí nebyl jediný, kdo se této problematice věnoval. V době svého bádání neměl tušení, že v Rakousku se srážením krve zabýval patolog Karl Landsteiner. Ten odhalil existenci základních krevních skupin již v roce 1901, za což v roce 1930 dostal Nobelovu cenu. Rakouský profesor však popsal pouze tři skupiny – A, B a 0 –, a čtvrtá skupina AB tak zůstala českým objevem, což uznal celý svět. Význam našeho krajana dodnes připomínají Janského medaile, které uděluje Červený kříž obětavým dárcům krve.
Jako předloha zlaté pamětní ražby posloužil výtvarný návrh medailéra Mgr. Petra Horáka. Averzní strana nese charismatický portrét Jana Janského doplněný jeho jménem, výročními letopočty, kapkou krve a Aeskulapovou holí. Reverzní strana předkládá oběhovou soustavu lidského těla a schéma znázorňující kompatibilitu čtyř krevních skupin.
Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.
Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.
Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g
Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká s číslováním