Můžete rezervovat emailem nebo žádankou. Uvedená cena je orientační - známa bude po vydání mince.
Druhá zlatá mince České mincovny z dobrodružného cyklu s názvem Polárníci připomíná dobytí jižního pólu.
Zkušený norský badatel Roald Amundsen původně plánoval cestu na severní pól, ale poté, co se za jeho pokořitele roku 1909 prohlásil Američan Robert Peary, potají změnil svůj cíl. O tom, že míří k Antarktidě, nevěděli ani členové jeho expedice. Pro Amundsena byla klíčová rychlost, a proto se rozhodl pro krátkou, i když nezmapovanou trasu a zvolil osvědčené vybavení – kožešinové oděvy převzaté od Inuitů a saně s psím spřežením. Na cestě Amundsen důkladně vybudoval skladiště s třemi tunami potravin a dalších zásob, ale v honbě za vítězstvím přesto obětoval většinu ze svých dvaapadesáti čtyřnohých tahounů. Dne 14. prosince 1911 dosáhla pětičlenná Amundsenova výprava cíle. Na jižním pólu zanechala stan s norskou vlajkou a vzkazem pro anglického polárníka Roberta Falcona Scotta, který jí byl v patách. I s návratem trvala její 3000 kilometrů dlouhá cesta 99 dní. Amundsen se stal hrdinou, avšak triumfální vítězství dostalo hořkou příchuť poté, co vyšlo najevo, že Scottova expedice sice rovněž dosáhla pólu, ale na zpáteční cestě všichni její členové zahynuli. „S radostí bych se vzdal jakékoli slávy nebo peněz, kdybych tím mohl zachránit Scotta od jeho strašné smrti,“ prohlásil tehdy Amundsen. Nebyla to prázdná slova – o několik let později totiž norský polárník položil život při pokusu o záchranu jednoho ze svých rivalů… Od roku 1956 v bezprostřední blízkosti jižní točny funguje celoročně obsazená americká výzkumná stanice pojmenovaná na počest obou velkých polárníků: Amundsen-Scott.
Reverzní strana mince, kterou zpracoval medailér MgA. Martin Dašek, je rovným dílem věnována oběma výpravám. Amundsena připomíná psí spřežení a stan s norskou vlajkou, Scotta symbolizuje skupina lyžařů a pohřební mohyla. Kompozici reverzu dotváří vyobrazení tučňáka, mapa Antarktidy s vyznačenými trasami polárníků, směrová růžice a nápis DOBÝVÁNÍ JIŽNÍHO PÓLU. Averzní strana nese kormidelní kolo coby symbol objevných cest. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, předkládají na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emise 2021.
Součástí speciálního balení, do kterého je mince uložena, je výpravná brožura plná dobových fotografií a zajímavostí o dobyvatelích jižního pólu.
Autor: Luboš Charvát
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue
Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g, nominál: 10 NZD
Emise: duben 2021
Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká