Na trhu se již několik let objevují neoficiální kolorované ražby Český lev, které vznikají bez požehnání České mincovny. Tato je první oficiální emisí!
Sběratelská varianta investiční mince, která je výsledkem mezinárodní kooperace, je uložena do speciálního balení se stojánkem, který umožní její vystavení. Emisní náklad této varianty čítá 1000 kusů – část distribuuje Česká mincovna, část společnost Power Coin.
Českým heraldickým zvířetem je odpradávna lev. Tato majestátní šelma byla symbolem síly a odvahy, ale také divokosti a zápalu, které Čechové prokazovali na středověkých bojištích. Díky investičním mincím se lev stal také světoznámým nositelem bohatství a prosperity. Investiční mince Český lev vycházejí v řadě variant, ale tato uncová stříbrná ražba je výjimečná. První společná licencovaná emise, která se pyšní provedením proof a kolorováním v živlu ohně, je plodem dlouhodobého partnerství mezi Českou mincovnou a italskou společností Power Coin.
Nejznámější příběh o tom, jak se exotický lev stal symbolem české země, představuje pověst o Bruncvíkovi – bájném knížeti, který cestoval až do daleké Afriky, kde pomohl králi zvířat v boji s lítou saní. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři. Podle nich roku 1158 císař Fridrich I. Barbarossa odměnil knížete Vladislava II. královskou korunou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní orlici. Lev představoval ctnosti rytíře, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána v císařových službách. A jak heraldická šelma přišla ke svému druhému ocasu? Opět v tom sehrálo roli hrdinství. Roku 1204 pomohl král Přemysl Otakar I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům a český lev za to dostal druhý chvost, který ho odlišil od šelem ostatních národů a dodal mu jedinečnou prestiž. Středověcí spisovatelé však svá vyprávění rádi přibarvovali a nejsou spolehlivým zdrojem informací. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevuje se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.
Reverzní straně mince vévodí český lev v realistickém podání a v živých barvách, který má na hlavě Svatováclavskou korunu. Doplňkovým motivem je orlice, jež je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Nápis ČESKÁ REPUBLIKA je umístěn do klínu, který evokuje českou vlajku. Autorem reliéfu je již tradičně medailér Asamat Baltaev, DiS. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, jejich averzní strana nese jeho nezbytné atributy – portrét krále Karla III., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.
Investujte chytře a stylově! V naší nabídce najdete také další varianty investiční mince „Český lev“ vyrobené ze stříbra i zlata. To vám umožní jednoduše regulovat, kolik finančních prostředků uložíte do drahých kovů.
Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue
Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD
Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: vroubkovaná