Můžete rezervovat. Uvedená cena mince je ORIENTAČNÍ - dotazujte se prosím na aktuální (telefonicky nebo emailem), která se mění v závislosti s cenou zlata na světových trzích.
Zlaté mince nejsou jen výsadou sběratelů a numismatiků. Chytří investoři vědí, že takové ražby obohatí jejich portfolio, a řada světových bank proto vydává ryze investiční mince k tomu určené. Česká republika svou vlastní investiční minci dosud nemá, a proto je tu „Český lev“ – řada mincí České mincovny vydávaných v zahraniční licenci.
Když se Čechů zeptáte, jaká jsou naše heraldická zvířata, jistě odpovědí, že český lev, moravská orlice a slezská orlice. Málokdo z nich však tuší, že nejstarším českým heraldickým znakem je takzvaná plamenná orlice, řečená též svatováclavská – vpravo hledící černý dravec se zlatými drápy a zobákem (čili zbrojí), který je posázen červenými plamínky a zasazen do stříbrného štítu. Inspirací pro vznešenou podobu orlice se staly pravděpodobně erby římských císařů a objevila se ještě předtím, než se naším symbolem stal pro střední Evropu netypický a exotický lev. Nejprve byla plamenná orlice znakem rodu Přemyslovců – do užívání ji měl získat kníže Břetislav I. – a od konce 12. století se stala znakem Českého knížectví, později království. To se však změnilo rozhodnutím císaře Fridricha I. Barbarossy, jenž coby odměnu za statečnost povýšil Vladislava II. na krále a umožnil „černého orla, který štít českých knížat zdobil dodneška, jednoocasým lvem zaměnit“.
V roce 2020 dostaly všechny varianty investičních mincí České mincovny nový kabátek, ale hlavní myšlenka zůstala zachována. Vedle českého lva v netradičně realistickém podání předkládá reverzní strana zlaté mince ještě další dva symboly české státnosti – Svatováclavskou korunu, která spočívá na hlavě dvouocasé šelmy, a orlici na štítu, která je syntézou svatováclavského, moravského a slezského dravce. Autorem reliéfu je medailér Asamat Baltaev, DiS. Averzní strana nese atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí – tj. portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2020 a nominální hodnotu 500 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi.
Proměňte své finance v 10 trojských uncí ryzího zlata – sofistikovaně a bez DPH. Celkový emisní náklad mince čítá 70 kusů, z nichž 45 kusů je k dispozici samostatně (dalších 25 kusů je součástí ucelených sad zlatých investičních mincí). V nabídce České mincovny najdete také luxusní dřevěnou krabičku, kam si tuto minci můžete uložit.
Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue
Průměr: 65 mm, hmotnost: 311 g
Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká