„Čeští lvi“, řada investičních mincí ražených v České mincovně pod zahraniční licencí, se světu představili roku 2017, a to v několika různých provedeních. Jejich nabídka se postupně rozrůstá a k nejoblíbenějším variantám patří zlatá mince o hmotnosti jedné trojské unce.
„Český lev“ se setkal s mimořádným ohlasem nejen doma, ale i v zahraničí. S velkým úspěchem se zařadil po bok slavných světových protějšků (rakouských filharmoniků, amerických orlů, čínských pand, …), do své nabídky si ho vyžádal největší internetový distributor drahých kovů a do svých portfolií ho přidali spokojení investoři z České republiky, Spojených států amerických, Kanady, Číny, Koreje, Německa či Maďarska. Není divu – jedna trojská unce, která čítá 31,1034768 gramů, patří k celosvětově nejoblíbenějším investičním hmotnostem. Vedle investičního potenciálu a nízkého emisního nákladu zaujaly mince České mincovny také propracovaným a poutavým vlasteneckým reliéfem.
Reverzní straně investiční mince vévodí tradiční symboly České republiky – dvouocasý lev, Svatováclavská koruna a plamenná svatováclavská orlice. Averzní strana mince pak nese lipovou ratolest a atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí – jméno a portrét panovnice Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD). Původní kresebný návrh mince vytvořil přední výtvarník Jaroslav Bejvl. Ještě předtím, než své dílo stihl dokončit, však ve věku 75 let zemřel, a tak se reliéfního zpracování ujal nadaný medailér Asamat Baltaev, DiS.
Uncové investiční mince vycházejí v celkovém nákladu čítajícím 1000 kusů – 900 kusů je uloženo v ochranné kapsli a dalších 100 kusů bude uloženo do číslovaného sběratelského balení.
Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue
Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)
Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká