Investiční mince imponují střadatelům, kteří vědí, že promyšlené portfolio se neobejde bez drahých kovů. Čeští lvi – investiční mince České mincovny vydávané v zahraniční licenci – se však mohou pochlubit také uměleckou a sběratelskou hodnotou. Tím spíše, když jsou raženy v neobvyklém provedení „piedfort“. To znamená, že stříbrná mince o hmotnosti dvou trojských uncí, která je novinkou roku 2019, se od své zavedené uncové kolegyně liší nejen dvojnásobnou hmotností, ale též dvojnásobnou tloušťkou.
První ročník Českého lva ve váze 2 Oz, číslováno ! Exkluzivní číslo 043 !
Nejznámějším příběhem o tom, jak se lev stal symbolem české země, je pověst o Bruncvíkovi. Věrohodnější vysvětlení nabízejí staří kronikáři. Podle nich roku 1158 císař Fridrich I. Barbarossa odměnil knížete Vladislava II. královskou korunou a novým erbovním zvířetem, které nahradilo dosavadní orlici – stříbrným lvem na červeném poli. Šelma představovala ctnosti rytíře, sílu a odvahu, které Vladislav prokázal při dobývání města Milána v císařových službách. A jak heraldická figura přišla ke svému druhému ocasu? Opět v tom sehrálo roli hrdinství. Roku 1204 pomohl král Přemysl Otakar I. císaři Otovi IV. v boji proti Sasům a český lev za to dostal druhý chvost, který ho odlišil od šelem ostatních národů a dodal mu jedinečnou prestiž. Středověcí spisovatelé však svá vyprávění rádi přibarvovali a nejsou spolehlivým zdrojem informací. Jisté je proto jediné – první skutečně doložený český lev byl symbolem dynastie Přemyslovců a objevuje se na jezdecké pečeti Vladislava Jindřicha z roku 1203. Na znak celé země lva povznesl až Přemysl Otakar II., král železný a zlatý.
Všechny varianty investičních mincí Český lev s hmotností převyšující jednu trojskou unci dostaly v roce 2019 obměněný kabátek a ani dvouuncová stříbrná mince není výjimkou. Vedle dvouocasé šelmy předkládá reverzní strana ještě další dva symboly české státnosti – Svatováclavskou korunu a plamennou svatováclavskou orlici. Averzní strana nese atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních mincí – tj. portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD). To vše je doplněno ještě lipovými ratolestmi. Vlastenecký reliéf mince je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS., který se inspiroval původním výtvarným návrhem Jaroslava Bejvla.
Celkový emisní náklad mince čítá 5000 kusů – 500 kusů je uloženo do speciálního číslovaného balení, které připomíná, že rok 2019 je rokem 100. výročí vzniku československé měny. Dalších 4470 kusů je k dispozici samostatně v ochranné kapsli a zbývajících 30 kusů jako součást sady vysokohmotnostních stříbrných mincí.
Autor: Jaroslav Bejvl/Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue
Průměr: 37 mm, hmotnost: 62.2 g (2 Oz)
Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká