Devatenáctým statutárním městem, které se objevuje na medailích České mincovny vyražených z jedné poloviny kilogramu ryzího stříbra, je Přerov.
Historie Přerova sahá až na samý počátek dějin lidstva. Důkazem osídlení oblasti, která leží v srdci Moravy na březích řeky Bečvy, jsou významné archeologické nálezy z časů lovců mamutů. V pozdějších dobách oblastí procházely obchodní stezky a v časech Velké Moravy zde vyrostlo hradiště. První písemná zmínka o Přerovu jako městě pak pochází z roku 1141. Jeho rozvoj v následujících staletích byl úzce spjat se šlechtickým rodem Žerotínů, v čele s Karlem starším ze Žerotína, a s působením Jednoty bratrské. Klíčovou osobností této evangelické církve byl přerovský rodák, literát, vzdělanec a humanista Jan Blahoslav, jehož vrcholným dílem byl překlad Nového zákona do češtiny. V Přerově působil i Blahoslavův pokračovatel – samotný Učitel národů Jan Amos Komenský, který zde vystudoval bratrskou školu a posléze vyučoval. Prudký rozvoj města nastal po vybudování hlavní železniční trati z Vídně do Olomouce a poté v éře budování socialismu, kdy došlo k rozmachu potravinářského, chemického a strojírenského průmyslu. Od roku 2006 je Přerov statutárním městem, které je důležitou dopravní křižovatkou a klíčovým hospodářským centrem Olomouckého kraje.
Averzní straně medaile, která je dílem medailérky Štěpánky Doležalové, vévodí přerovský kostel svatého Vavřince – původně gotický, později barokně přestavěný. Kompozici averzu dotváří detailní letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.
Celkem vznikne pouhých 48 kusů půlkilogramových medailí – každý exemplář je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.