Na deváté stříbrné medaili České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti se objevuje kontroverzní postava Fidela Castra.
V první polovině 20. století se řada zemí Karibiku a Střední Ameriky stala cílem vojenské intervence ze strany Spojených států, které ve jménu politických a ekonomických zájmů rozšiřovaly svou sféru vlivu. Toto opovrženíhodné jednání stvořilo řadu levicově orientovaných revolucionářů a jedním z nich se stal Fidel Castro. Syn plantážníka a jeho služky se již při studiích práv angažoval v revolučním dění. Účastnil se pokusu o svržení diktatury v Dominikánské republice, stanul na barikádách v Bogotě a nakonec se rozhodl zažehnout povstání na své rodné Kubě, kde vládl diktátor Fulgencio Batista. Za účast na této akci byl uvězněn, ale dočkal se amnestie a odešel do Mexika, kde naplánoval triumfální návrat. Po boku dalšího revolucionáře, který vstoupil do dějin jako Che Guevara, pak v kubánských horách svedl vítěznou partyzánskou válku a roku 1959 se stal vládcem „ostrova svobody“. Zemi, která byla do té doby rájem pro investory i turisty ze Spojených států, zásadně proměnil. Veškeré pozemky a podniky, které byly ovládány Američany, znárodnil a nastolil autoritativní režim. Revoluci prohlásil za komunistickou a navázal blízké vztahy se socialistickými zeměmi v čele se Sovětským svazem. Vzdoroval americkému ekonomickému embargu i pokusům o atentát. Svým bojem proti imperialismu i osobním kouzlem si získal řadu příznivců. Na Kubě zavedl bezplatnou zdravotní péči a školství, čímž odstranil negramotnost. Zároveň však zrušil politické strany, své odpůrce neváhal posílat na smrt a ekonomiku přivedl na pokraj kolapsu. Jeho režimem otřásl pád SSSR, ale stále se držel u moci, a to až do roku 2008, kdy ho zradilo zdraví. Během jeho působení v čele Kuby se v USA vystřídalo deset prezidentů. I po jeho smrti tropický ostrov zůstává jednou z posledních bašt komunismu. Jméno Fidel Castro se stalo symbolem Kuby, zároveň je však synonymem zmaru, ze kterého se snaží vymanit…
Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét Fidela Castra doplněný jeho jménem a životními daty. „Reverzní straně vévodí svisle rozvinutá kubánská vlajka, která symbolizuje stále trvající revoluci, s vodorovným zápisem Castrova citátu SOCIALISMUS, NEBO SMRT. Zvlnění pruhů u slova SMRT, které je otočené vzhůru nohama, pak připomíná nekompromisnost a brutalitu vytčených revolučních cílů,“ vysvětluje autor medaile.
Nedílnou součástí emise je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na Fidela Castra očima historika Pavla Kosatíka.