Devátá stříbrná mince ze sběratelské série Mléčná dráha je věnována první ženě ve vesmíru – Valentině Těreškovové.
Dne 16. června 1963, dva roky po triumfální cestě Jurije Gagarina, se k obloze vznesla kosmická loď Vostok 6 pilotovaná Valentinou Těreškovovou. Šestadvacetiletá sovětská žena z lidu – dělnice v textilní továrně, ale také amatérská parašutistka – se tehdy stala teprve dvanáctým člověkem a úplně první ženou ve vesmíru. Její let trval celkem 70 hodin a 50 minut. Za necelé tři dny kosmonautka osmačtyřicetkrát obletěla zeměkouli. Společně s ní se na oběžné dráze nacházel Vostok 5, kolem kterého proletěla ve vzdálenosti pouhých pěti kilometrů. Po návratu domů se stala vzorem pro ženy na celém světě. Dodnes drží rekord nejmladší ženy v kosmu a jediné ženy na sólové vesmírné misi. Její další prvenství je poměrně neobvyklé – porodila první dítě počaté dvěma kosmonauty a dokázala, že pobyt rodičů ve vesmíru potomka nijak neovlivnil. Další sovětská žena se do vesmíru vypravila až o 19 let později a první Američanka ještě o rok déle…
Reverzní stranu mince věnoval medailér Asamat Baltaev, DiS., věrnému portrétu sovětské kosmonautky ve skafandru. V pozadí se vyjímá startující kosmická loď Vostok 6, jejíž trup lemuje jméno VALENTINA TERESHKOVA. Kompozici dotvářejí ještě stylizované vesmírné objekty. Averzní strana mince pak vtipně předkládá kruhy v obilí a létající talíř, který osvětluje státní znak ostrova Niue. Ten je spolu s letopočtem emise 2024 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem zahraničního emitenta mince – tichomořského ostrova, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.
Minci věnovanou Valentině Těreškovové si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o dobyvatelích kosmu a o naší domovské galaxii.