Čtvrtým z nových sedmi divů světa je jordánské skalní město Petra. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné trojské unce.
Starověká města byla budována v blízkosti řek, které jim poskytovaly dostatek vláhy. Petra však vyrostla ve skalách jordánské pouště, kde je nouze o každičkou kapku. Skalní město přesto dokázalo vzkvétat, za což vděčilo vynalézavosti národa Nabatejců, kteří sem přišli ve 4. století před naším letopočtem. Tito schopní obchodníci nashromáždili obrovské bohatství, které jim umožnilo vystavět množství dechberoucích skalních domů, chrámů, amfiteátrů a hrobek. Ze všeho nejdůležitější byl ale jejich geniální zavlažovací systém. Původně měla Petra sloužit jako posvátné pohřebiště, ale nakonec se stala obchodním uzlem, který v době největší slávy hostil na třicet tisíc lidí. Vyčerpané karavany vezoucí vzácné zboží do Evropy nevěřily vlastním očím, když uprostřed pustiny narazily na zahrady, vinice, fontány a dokonce obrovský bazén. Město prosperovalo a dařilo se mu i pod nadvládou Římanů, kteří ho dobyli ve 2. století našeho letopočtu. S postupem času však začalo upadat – kupci totiž postupně nacházeli jednodušší a rychlejší cesty k dychtivým zákazníkům. Po ničivých zemětřeseních a muslimské invazi, ke které došlo v 7. století, pak byla Petra dočista zapomenuta. Západní svět ji znovu objevil až v 19. století. Jednalo se o obrovskou senzaci, která přilákala zástupy archeologů, dobrodruhů i turistů. Zájem o starobylé město neutuchá, což dokazuje jeho zařazení na seznam nových sedmi divů světa…
Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá chrám Al-Khazneh. Stavbu, která je známější jako Pokladnice, doplňuje opis PETRA. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.
Náklad čítá pouhých 200 kusů uncových mincí.