Nový cyklus České mincovny s názvem Pověsti českých hradů je plný mýtů, záhad a pohádek. První pamětní medaile z ryzího zlata připomíná pověst o Bílé paní na Rožmberku.
Perchta z Rožmberka byla jemná, ušlechtilá a veselá dívka. O nápadníky neměla nouzi, ale bohužel si nemohla vybrat a otec ji provdal za Jana z Lichtenštejna. Pán to byl sice urozený a vlivný, ale také chladný a neurvalý. Stejně zlé byly jeho sestry, se kterými žil na hradě v Mikulově, a nešťastná Perchta nenašla zastání ani u panovačné tchýně. Její život se proměnil v peklo. Marně prosila svého otce o pomoc, ale ten nic nezmohl – sám ještě přiživil Lichtenštejnovo nepřátelství tím, že mu nezaplatil slíbené věno. „Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ napsala zoufalá dívka svému bratrovi, ale středověké mravy neumožňovaly, aby žena odešla od muže. Bez ohledu na to, jak nelidsky s ní zacházel… Perchtino předlouhé utrpení skončilo, až když její manžel vydechl naposledy. Před smrtí ji stihl požádat o odpuštění, ale Perchta odmítla, a tak ji proklel. Vysvobozená šlechtična se pak vrátila k Rožmberkům, jenže její klid neměl dlouhého trvání – zanedlouho zemřela. Její duše však neodešla na věčnost a začala se zjevovat na rožmberských hradech, kde s láskou opatrovala rožmberské děti. Éterický přízrak, který podle pověsti zvěstuje šťastné či tragické události, vstoupil do dějin jako Bílá paní.
Averzní strana pamětní medaile, která je dílem akademické sochařky Majky Wichnerové, předkládá Bílou paní, která bloudí hradními chodbami. Reverzní straně pak vévodí pohled na hrad Rožmberk doplněný rožmberským erbem.
Sběratelská série představí ještě dalších pět hradních příběhů…