Další zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná Holíč.
Na severozápadě Slovenska, na samé hranici s Českou republikou, se nachází Holíč. Jak dokládají tajuplné megality, tuto oblast obývali lidé již před více než pěti tisíci lety, ale první písemná zmínka o městě pochází z roku 1205. Zdejší pevnost, která konkurovala přemyslovskému hradu v nedalekém Hodoníně, chránila důležitou cestu, jež spojovala české země s Uhrami. Není proto divu, že o ni usilovala řada významných osobností. Nejprve ji zabral Matúš Čák Trenčanský – nejmocnější muž na celém Slovensku –, poté ji dobýval český král Jan Lucemburský a později ji zakoupil František Štěpán Lotrinský – manžel Marie Terezie, který z Holíče učinil ekonomické centrum celého Záhoří. Holíčská manufaktura, která vyráběla fajáns, kameninu a porcelán, byla ukázkovým příkladem úspěšného průmyslového podniku 18. století. V té době se vodní hrad proměnil v barokní zámek. Ten sloužil jako reprezentační letní sídlo císařovny, která zde často pobývala… Historická pohlednice z přelomu 19. a 20. století, která posloužila jako předloha pro balení mince, předkládá nejen hrad a další architektonické památky Holíče, ale také dobové kratochvíle – lov jelena a koňské dostihy.
Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Adama Lišky, předkládá barokně-klasicistní kaštel v Holíči. Kompozici dotváří dekorativní opis HOLÍČ. Protože mince České mincovny vychází v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – jméno a portrét krále Karla III., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), a rok vydání 2024.
Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.