Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, se stal Mikulov.
Jižní Morava má nesmírně bohatou historii – střeží tajemství lovců mamutů, starých Keltů i římských legionářů, kteří zde podle legendy začali s pěstováním vinné révy. Tradičním centrem vinařství, které je neodmyslitelně spjato s moravskou kulturou a hospodářstvím, se stal Mikulov ležící v těsné blízkosti rakouské hranice. V průběhu staletí se zde setkávaly nejrůznější kulturní a náboženské proudy, které daly vzniknout mimořádně hodnotnému a rozsáhlému souboru historických staveb. Mikulovské náměstí a přilehlé ulice jsou lemovány měšťanskými domy, přičemž ty nejstarší mají renesanční jádro. Dochovalo se zde také několik budov židovské čtvrti. Kotlinu obklopenou vinicemi a bílými vápencovými kopci pak lemují tři dominanty – Zámecký vrch s barokním zámkem, Kozí vrch s gotickou obrannou věží a Svatý kopeček s barokní kaplí svatého Šebestiána. Všechny tyto pamětihodnosti najdete na litografické pohlednici z konce 19. století, která posloužila jako předloha pro balení mince.
Medailérka Kristýna Šánová, DiS., věnovala reverzní stranu mince pohledu na Svatý kopeček u Mikulova s poutní kaplí sv. Šebestiána. Kompozici dotváří opis MIKULOV. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét krále Karla III., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.
Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty, turisty i mikulovské patrioty.