Druhá emise z cyklu České mincovny, který je věnovaný novým sedmi divům světa, připomíná mayské město Chichén Itzá. Tento speciální produkt ocení především investoři. Celé balení obsahuje jednu trojskou unci zlata, ovšem rozdělenou do podoby deseti identických mincí. V momentě, kdy chcete zpeněžit jenom část své investice, můžete balení rozlámat a prodat po kouscích…
Mayové, původní obyvatelé Střední Ameriky, vytvořili neuvěřitelně vyspělou civilizaci s propracovaným písmem, přesným kalendářem a pokročilou matematikou, ale cizí jim nebyly ani rituální lidské oběti. Nejposvátnějším místem jejich říše bylo město Chichén Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově. Největšího rozkvětu se dočkalo v 10. století našeho letopočtu, kdy se stalo kulturním, náboženským, obchodním i vojenským centrem. Žilo v něm na 35 tisíc obyvatel, ale okolo roku 1200 ze dne na den zmizeli. Proč? Je možné, že vyčerpali přírodní zdroje nebo je postihla přírodní pohroma. Po 300 let pak velkolepou metropoli pohlcoval prales, a když sem v 16. století dorazili španělští dobyvatelé, dílo zkázy dokonali. Vyrabovali chrámy, zničili rukopisy, a tak se můžeme jenom domnívat, co doopravdy vedlo k úpadku kdysi velkolepé civilizace… Některé památky však v ruinách Chichén Itzá přetrvaly do dnešních dní – přírodní studny, observatoř, hřiště, chrámy a dechberoucí Kukulkánova pyramida zasvěcená hadímu bohu. Souměrná stavba udivuje svou propracovaností. Má čtvercový půdorys, přičemž jednotlivé stěny směřují do čtyř světových stran. Každé ze čtyř schodišť, která stoupají pod úhlem 45 stupňů, má 91 schodů. Na vrcholu ve výšce 24 metrů se pak nachází plošina, která tvoří 365. stupeň, což odpovídá počtu dní v mayském roce. O mayské znalosti astronomie pak svědčí kouzelný efekt, který nastává při západu slunce ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti. Sochy vrhají stín, který vypadá jako had plazící se po schodech dolů až k hadí hlavě vytesané do základny stavby…
Reverzní strana každé mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá aktuální podobu Kukulkánovy pyramidy doplněnou opisem CHICHÉN ITZÁ. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.
Deset identických mincí je zataveno do speciálního balení. To je perforováno, aby v případě potřeby mohlo být pohodlně rozděleno na deset částí.
Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.