Druhým z nových sedmi divů světa je mayské město Chichén Itzá. Legendární památku připomíná zlatá mince České mincovny o hmotnosti jedné desetiny trojské unce.
Opeřený had, kterého Mayové zvali Kukulkánem a Aztékové Quetzalcóatlem, je nejvyšším mezoamerickým bohem, stvořitelem světa a lidské civilizace. Na rozdíl od většiny indiánských nadpřirozených bytostí je považován za dobrého – dohlíží na vědy, umění, obchod, řemesla a zemědělství –, ale přesto si žádá lidské oběti. Vládne větrům a lidstvu přinesl nejen kalendář a knihy, ale také kukuřici a čokoládu… Staří Mayové, kteří obývali město Chichén Itzá na mexickém Yucatánském poloostrově, měli Kukulkána v obrovské úctě, a tak mu zasvětili velkolepou pyramidu. Sofistikovaná stavba má čtvercový půdorys a čtyři schodiště – každé s 91 schody. Na vrcholu ve výšce 24 metrů se pak nachází plošina, která tvoří 365. stupeň, což odpovídá počtu dní v mayském roce. Představě, že Kukulkánova pyramida byla jakýmsi gigantickým kalendářem, nahrává skutečnost, že při jarní a podzimní rovnodennosti zde zapadající slunce vytváří magický efekt. Sochy vrhají stín, který vypadá jako had plazící se po schodech dolů až k hadí hlavě vytesané do základny stavby. V Chichén Itzá najdeme i množství dalších pamětihodností – přírodní studny, observatoř, hřiště či řadu chrámů –, ale jedině Kukulkánova pyramida nepocítila zub času. Dnes patří mezi největší turistická lákadla Mexika a není divu. Naši představivost jitří krvavé rituály, kterými si Mayové chtěli udobřit bohy, i záhadné zmizení obyvatel města, ke kterému došlo tři stovky let předtím, než sem v 16. století dorazili španělští dobyvatelé…
Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá aktuální podobu Kukulkánovy pyramidy doplněnou opisem CHICHÉN ITZÁ. Na averzní straně, která je společná celému cyklu, se pak objevuje všech nových sedm divů světa – brazilská socha Krista Spasitele, jordánské skalní město Petra, mayské město Chichén Itzá v Mexiku, římské Koloseum, indický pomník Tádž Mahal, sídlo Inků Machu Picchu v Peru a Velká čínská zeď. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně ještě jeho státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2024.
Každá mince je zatavena do speciálního balení.
Poznámka: Balení je pokryto fólií, která brání poškození při transportu.