V roce 2024 si připomínáme 150. výročí narození skladatele Josefa Suka. Při této příležitosti vznikla půluncová zlatá medaile České mincovny, která je součástí volného cyklu nejkrásnějších nerealizovaných návrhů přihlášených do soutěží České národní banky.
Poslední kusy za emisní cenu. Dodání je cca 10 prac. dnů od uhrazení.
Josef Suk starší byl jedním z největších evropských skladatelů na pomezí 19. a 20. století. Jeho život a dílo byly osudově propojené s osobností dalšího českého hudebního génia – Antonína Dvořáka, který byl Sukovým učitelem, inspirací a také tchánem. Suk zprvu osobitě lyrizoval vliv svého mentora a v éře pozdního romantismu naplno uplatňoval citovost, zvukovou barevnost a melodičnost svého hudebního myšlení. Stěžejním dílem, které vytvořil v tomto období, se stala scénická hudba k dramatické pohádce Julia Zeyera Radúz a Mahulena. Intenzita Sukových děl byla odrazem naplněného rodinného života – láskyplného vztahu s manželkou Otilií, která mu porodila syna Josefa. Pak ale přišla tragédie. Nejprve zemřel Antonín Dvořák a vzápětí i Otilie. Zdrcený Suk se přiklonil k novým výrazovým prostředkům, které přetavil do podoby náročného progresivního stylu. Prostřednictvím hudby se vyrovnával s otázkami osudu, smrti či smyslu bytí a meditativní symfonická díla Asrael, Pohádka léta, Zrání či Epilog z něj učinila zakladatele české hudební moderny 20. století… Nadto byl Josef Suk také prvotřídním houslistou. Založil České kvarteto, které představovalo milník v české komorní interpretaci, a po světě s ním odehrál na čtyři tisíce koncertů.
Jako předloha při ražbě pamětní medaile posloužil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Averzní strana předkládá portrét Josefa Suka z profilu a notový zápis jeho Vesnické serenády. Noty najdete i na reverzní straně, které vévodí skladatelovy housle.
Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů. Každá medaile je navíc ručně číslována na hraně.
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Česká mincovna a.s.