V roce 2023 uplynulo rovných 30 let od vzniku České republiky, české měny a také České mincovny. Oběžné mince se v Jablonci nad Nisou začaly razit 1. července 1993 a u příležitosti kulatého výročí tohoto okamžiku vychází mimořádná pamětní medaile vyražená z jednoho kilogramu ryzího stříbra.
Česká mincovna každoročně připravuje vlastní emisní plán, který obsahuje desítky titulů. Snoubí se v nich špičkové umělecké a řemeslné zpracování, přísně omezený emisní náklad a přednosti drahých kovů. V jejich reliéfech se ukrývá řada emocí i tisíc let lásky k řemeslu… Klíčovou část produkce České mincovny však tvoří české mince – tedy zákonná platidla České republiky emitovaná Českou národní bankou na základě českých zákonů s nominální hodnotou v českých korunách. Po vzniku samostatné České republiky se první české mince z důvodu nutnosti uvést je co nejrychleji do oběhu razily v mincovnách v Kanadě a Německu. Součástí mezinárodního tendru byla tehdy podmínka zaškolit v těchto renomovaných světových společnostech české odborníky, kteří pak formovali výrobní provoz tuzemské mincovny. První oběžnou mincí, která vznikla v České republice, se v roce 1993 stal padesátník vyražený v Jablonci nad Nisou. Postupně se v severočeském městě začaly vyrábět mince dalších nominálních hodnot a počínaje rokem 1996 je Česká mincovna výhradním dodavatelem všech českých mincí – oběžných i pamětních. Své postavení však nezískává automaticky. Již 30 let se o mincovní zakázky s úspěchem uchází ve výběrových řízeních České národní banky.
V Jablonci nad Nisou se vedle České mincovny nachází ještě vyšší odborná škola, která vzdělává mladé medailéry – čili budoucí tvůrce mincí a medailí. Podoba této pamětní medaile vzešla z jejich výtvarné soutěže. „Pro averzní stranu medaile jsem zvolila motiv jabloně, která symbolizuje město Jablonec nad Nisou. Jedno z jablek nese značku České mincovny a vedle něj jsou zakomponovány výroční letopočty 1993 a 2023. Dalším prvkem averzu jsou tři padající desetikoruny, jejichž součet dává dohromady číslo třicet,“ říká vítězka studentského klání Alžběta Blažejová. „Reverzní strana pak nese motiv českého lva – řvoucího, ve skoku, se dvěma ocasy a s korunou na hlavě. V jedné tlapě drží jednokorunovou minci a ve druhé peníz, který informuje o třicátém výročí. Do rozevláté hřívy jsou zakomponovány další české oběžné mince,“ dodává mladá medailérka.
Pamětní medaile České mincovny se může pochlubit vysokým reliéfem, patinou a limitovaným nákladem, který čítá pouhých 200 kusů. Každý exemplář je ručně číslovaný na hraně.
Česká mincovna a.s.